چاپ سایز بزرگ

یک روش مناسب برای چاپ انبوه ، چاپ سایز بزرگ می باشد، که در این روش رنگ ها و تصاویر با استفاده از غلتک های مشخص شده بر روی صفحات زینک حرکت کرده و سبب اجرای عملیات چاپ با کیفیت می شود. شایان ذکر است جلد اکثر کتاب های قدیمی با استفاده از روش چاپ افست، چاپ و منتشر شده اند.

معمولا سیستم رنگی در روش چاپ آفست CMYK است. عملکرد این چاپ بدین حالت است که براساس تصویری که قرار است چاپ شود یک صفحه (زینک) از جنس آلومینیوم ساخته می شود. به طور کلی برای هر تصویر به صورت مجزا 4 زینک ایجاد می شود که برای هر رنگ یک زینک اختصاص داده می شود.

یکی از مواردی که در چاپ صفحات به روش چاپ آفست مهم می باشد این است که برای چاپ از دو عنصر آب و الکل استفاده می شود. بدین روش که بخش هایی که قرار است چاپ شوند آغشته به مرکب شده و بخش هایی که چاپ نمی شوند آغشته به آب و الکل می شوند.

 چاپ افست

در محله اول تعیین طرح و مشخص شدن تعداد رنگ ها برای چاپ می باشد. توجه داشته باشید که حتما باید رنگ ها مشخص باشند تا مطابق با تعداد رنگ ها زینک ایجاد و چاپ صورت گیرد. همچنین با ترکیب چندین صفحه رنگ های ترکیبی ایجاد می شود.

در مرحله دوم باید به نوع چاپ بر روی آیتم های مختلف توجه ویژه ای شود. به عنوان مثال چاپ بر روی برگه های مختلف مانند صدور فاکتور، تراکت و… با چاپ بر روی کارت ویزیت، بروشور و… کاملا متفاوت است و حتما باید هنگام چاپ به صورت مجزا عملیات چاپ انجام پذیرد.

مراحل چاپ آفست

در این مرحله پس از مشخص شدن نوع چاپ، یک فرم چاپی بر روی DVD با پسوند TIF ذخیره می کنیم. در این روش برای هر کانال یک رنگ تولید می شود، اکثر طرحها دارای4 رنگ میباشد که4 عدد زینک در ابعاد دستگاه چاپ سایز بزرگ آماده می شود که در تولید کارتن لمینتی چاپ سایز بزرگ کاربرد بیشتری دارد.

چاپ سایز بزرگ

در مرحله سوم باید زینک تهیه شود. معمولا جنس زینک از آلومینیوم نرم می باشد که به وسیله دستگاه لیتوگرافی زینک شده و همانگونه که در بالا ذکر شد برای هر رنگ یک زینک اختصاص داده می شود. زینک بر روی دستگاه چاپ بسته شده، دستگاه دارای مخزن رنگ است و هر زینک دارای یک مخزن رنگ می باشد.

شایان ذکر است که زمانیکه کاغذهای سفید و خام وارد دستگاه چاپ می شوند حدود 4 مرتبه توسط زینک ها به رنگ آغشته می شوند. معمولا این نوع چاپ برای تیراژ با حجم بالاحدودا5000 ورق مناسب است.

انواع چاپ آفست

چاپ آفست به دو نوع چاپ آفست سنتی و چاپ آفست مدرن دسته بندی می شوند. در ادامه مبحث به ویژگی های این نوع چاپ ها پرداخته می شود.

چاپ آفست سنتی

در این روش معمولا از دو عنصر آب و روغن برای چاپ استفاده می شود. بخش هایی که قرار است چاپ شوند آغشته به روغن شده و بخش هایی که قرار نیست چاپ شوند آغشته به آب می شوند.

 

چاپ آفست مدرن

در این روش از سیستم کامپیوتر برای چاپ استفاده می شود، پس از برسی CMYK (رنگ های اصلی و مورد نیاز) زینک ها آماده شده و بدین ترتیب چاپ  با کیفیت بسیار بالا ارائه می شود.

چاپ سایز بزرگ

مزایای چاپ آفست

ابعاد ارائه شده در چاپ آفست

در چاپ افست هر رنگ یک برج مخصوص به خود را دارد که از تعدادی سیلندر  و غلتک تشکیل شده است. در چاپ افست پنج رنگ یک کار چهار رنگ فقط یک بار از زیر دستگاه رد می‌شود که این باعث کیفیت بالای کارهای چاپی در افست چهار رنگ می‌باشد و رنگ پنجم نیز به عنوان رنگ اضافی استفاده میشود.

مراحل سفارش چاپ آفست

چاپ سایز بزرگ

چه عواملی در قیمت گذاری چاپ آفست تاثیر دارد؟

مقایسه چاپ آفست و چاپ دیجیتال

با توجه به موارد ذکر شده در مباحث بالا در میابیم که در صورتیکه اگر تیراژ چاپ بالا باشد و کیفیت و قیمت پایین برای ما الویت باشد توصیه می شود از چاپ آفست استفاده شود.

چاپ افست از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه و مناسب است در حالیکه چاپ دیجیتال بسیار هزینه بالایی دارد. سرعت چاپ در نوع افست بسیار بالاست در حالیکه در دیجیتال نسبتا پایین است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *